miercuri, 14 octombrie 2009

Programul Zilelor Craiovei!


Programul evenimentelor din prima zi, 23 octombrie 2009, este urmatorul:
11.00
Colocviile” Scrisul romanesc” Actualitatea istoriei literare
Participa scriitori, profesori universitari, academicieni, critici si istorici literari, directori,redactori- sefi de reviste de cultura.
Expozitia de carti si reviste “Scrisul Romanesc”, 2003 2009
Sala Nicolae Romanescu
(Primaria Craiova)
11.00
OlteniaStar- concurs de promovare a tinerelor talente în domeniul artistic
Organizator: Directia Judeteana pentru Tineret Dolj
Grupul scolar Industrial Electroputere

11.00
Salonul Municipal de Fotografie pentru Liceeni
Organizator: Asociatia Culturala “Craiova” sub patronajul
Asociatiei Artistilor Fotografi din Romania
Holul Primariei
Municipiului Craiova
11.00
Deschiderea Targului Mesterilor Populari, Editia a XXXII – a
Co-organizatori: Consiliul Judetean Dolj si Muzeul Olteniei – Sectia Etnografie
Teatrul National
Esplanada
12.00
Work-shop: Vocile cartii
Prezinta:Xenia-Karo-Negrea si membri ai Cenaclului Mozaicul
Lecturi comentate si dezbatere în jurul volumului Antologia poetilor Tradem si a romanului Copilul partidului, de Marin Besteliu
Prezinta: poetul Nicolae Coande
Casa de Cultura
Traian Demetrescu
12.00
Danila Prepeleac- spectacol al Teatrului pentru Copii si Tineret Colibri
Piata Mihai Viteazul
12.00
Lansare de carte: Iluzii spulberate. Biografii însangerate. Destine dramatice
de Nicolae Andrei
Muzeul de Arta
13.00
Sculptura în fresca pe lemn, expozitie a artistului plastic Petre Golumbeanu
Holul Salii Nicolae Romanescu
(Primaria Craiova)
15.30
Vernisajul expozitiei: Peisaj craiovean contemporan- expozitie de grafica si pictura
Concert coral- instrumental
Organizator: Liceul de Arta Marin Sorescu
Liceul de Arta
Marin Sorescu
15.00
Lansare de carte: Istoria Jandarmeriei Olteniei- 20 ani
Sala Nicolae Romanescu
(Primaria Craiova)
16.00
Expozitie:Sculptura.Studii de sculptura.Desen de Virgil Pumnea
Casa de Cultura
Traian Demetrescu
17.00
Lansarea cartilor:
-Craiova, mon amour- de Alexandru Firescu si Constantin Gheorghiu
- Aforismele lui Brancusi- de Constantin Zarnescu
- C. Brancusi- de V.G.Paleolog, editie trilingva(romana, franceza, engleza)
- Geopolitica Matrioskai- de Adrian Cioroianu
Prezinta: Ovidiu Ghidirmic, Cezar Avram, Adrian Paleolog, Florin Rogneanu, Florea Firan, Ion Deaconescu, Florentina Anghel, Ioan Lascu, Mihai Cosoveanu, etc
Sala Nicolae Romanescu
(Primaria Craiova)
18.00
Lansarea volumului: La pupitrul vietii… Octav Calleya. Ghid de sociologia muzicii
Prezinta: prezinta scriitorul Ion Munteanu, muzicologul Gheorghe Fabian
Masa rotunda: Arta si comunitatea
Filarmonica Oltenia
18.00
Concert folcloric extraordinar, cu participarea celor mai renumiti interpreti de gen din tara: Niculina Stoican, Petrica Matu Stoian, Constantin Enceanu, Nineta Popa, Ciprian Pop, Viorica Macovei, Mariana Ionescu.
Orchestratia muzicala - Ansamblul Folcloric “Lautarii din Chisinau”, dirijor maestrul Nicolae Botgros.
Esplanada din fata Postei, din cartierul Craiovita Noua
18.00
Spectacol de muzica folk: Canta cu noi
Organizator: Consiliul Local al Copiilor
Club ONE
18.00
Spectacol de dans: Dansul pentru toti
Organizator: Casa de Cultura Traian Demetrescu si Clubul Katamis
Piata Mihai Viteazul
19.00
Concert simfonic extraordinar
Dirijor: Alexandru Iosub
Solista: Dorina Mangra (vioara)
Filarmonica Oltenia
19.00
Gala Operei
Dirijor: Florin George Zamfir
Solistii, Corul si Orchestra Teatrului Liric
Teatrul Liric
Elena Teodorini
21.30
Metamorfoze- spectacol de cafe- teatru al Companiei Teatrulescu
Club Play
21.30
Flori pentru Algernon- spectacol de cafe- teatru al Companiei Teatrulescu
Club Arcade
21.30
Recital de muzica folk
Club Pub’s
Programul din a doua zi, sambata, 24 octombrie 2009:
09.00
Cupa Craiovei - Concurs de sah blitz - copii -14 ani
Organizator: Casa de Cultura Traian Demetrescu
Casa de Cultura
Traian Demetrescu
10.00
Inaugurarea Centrului Expozitional Transfrontalier si de Afaceri
Calea Severinului, Nr. 23
10.30
Lansare de carte: Cetateni de onoare ai Municipiului Craiova
Autori: Petre Gigea-Gorun si Antonie Solomon
Sala Nicolae Romanescu
(Primaria Craiova)
11.00
Gala Premiilor Editurii si Revistei Scrisul Romanesc, pe anul 2008
-Decernarea premiilor de debut în volum pe anul 2009
-Lansarea numarului 10/2009 al revistei Scrisul Romanesc dedicat colocviilor cu tema: Actualitatea istoriei literare
-Expozitia de carti si reviste Scrisul Romanesc, 2003 2009
Muzeul de Arta
Sala Oglinzilor
12.00
Pinocchio- spectacol al Teatrului pentru Copii si Tineret Colibri
Piata Mihai Viteazul
12.00
Lansarea cartii Oblemenco, meciul cu viata, de Ion Jianu (prefata de Tudor Gheorghe, portrete de Stefan Popa Popa S)
Participa: Componenti ai “Campioanei unei mari iubiri-1974″, Tudor Gheorghe, Cristian Topescu, Constantin Cernaianu, sotia si fiica lui Oblemenco.
Eveniment prezentat de Cristian topescu
Sala Nicolae Romanescu
(Primaria Craiova)
15.00
Spectacol muzical artistic de inaugurare a Parcului Tineretului, cu participarea extraordinara a solistului Michael Bolton.
În cadrul spectacolului vor evolua artistul Tudor Gheorghe, trupele Iris si Voltaj.
În deschidere vor crea ambianta trupele locale Magazinul de Muzica si Black Box.
Programul festivitatii va cuprinde si demonstratii aeriene care vor consta în acrobatii cu avioane-planoare si salturi cu parasuta.
Parcul Tineretului
Esplanada
15.00
Eveniment: Inaugurare - Teren de fotbal
Activitati: Muzica usoara si majorete
Dans tematic cu mingi de fotbal
Parcul Tineretului
Baza sportiva
15.30
Eveniment: Inaugurare - Teren de baschet
Activitati: Majorete si street dance
Parcul Tineretului
Baza sportiva
16.00
Eveniment: Inaugurare - Teren de tenis
Activitati: Muzica usoara
Dans tematic
Parcul Tineretului
Baza sportiva
16.30
Spectacol pentru copii ”Piky Park”
Parcul Tineretului
Locul de Joaca
17.00
Deschiderea oficiala a Colocviilor Mozaicul- 2009
Conferinta inaugurala: Utile et dulci. Placerea Lecturii
Remember TRADEM- 50 de ani de la întemeierea cenaclului literar al Casei de Cultura a Municipiului Craiova
Participa fondatorii Cenaclului TRADEM
Invitati speciali - prof. univ. dr. Ovidiu Ghidirmic, scriitorul Ilarie Hinoveanu, prof. univ. dr. Ion Patrascu, scriitorul D.R.Popescu
Lansarea volumului: Ilarie Hinoveanu-75
Casa de Cultura
Traian Demetrescu
18.00
Salonul International de Caricatura: Nicolae Petrescu- Gaina, editia a II-a
Expozitia personala de caricatura:stefan Popa Popa’S
Expozitia:Gabriel Bratu - 75 de ani
Muzeul de Arta
19.00
Nabucco de Giuseppe Verdi
Solistii, Corul si Orchestra Teatrului Liric
Teatrul Liric
Elena Teodorini
20.00
Maratonului dansului
Concurs de dans
Organizator: Consiliul Local al Copiilor
Casa de Cultura
Traian Demetrescu
21.30
Însemnari din subterana- spectacol de cafe- teatru al Companiei Teatrulescu
Club Play
21.30
Nu de gat- spectacol de cafe- teatru al Companiei Teatrulescu
Club Arcade
21.30
Recital de muzica folk
Club Pub’s
22.15
Calusul- spectacol de cafe- teatru al Companiei Teatrulescu
Club Arcade
Programul din a treia zi, duminica, 25 octombrie 2009:
09.00
Cupa Craiovei - Concurs de sah blitz- seniori
Organizator: Casa de Cultura Traian Demetrescu
Casa de Cultura
Traian Demetrescu
10.00-16.00
Spectacol pentru copii “Piky Park”
Parcul Tineretului
Locul de Joaca
10.00-14.00
Masa rotunda: Utile et dulci. Placerea lecturii
Partea I
Moderator: Conf. Univ. Dr. Ion Buzera
Participa: profesori din mediul preuniversitar si universitar, scriitori
Sala Nicolae Romanescu
(Primaria Craiova)
10.30
Slujba religioasa TE DEUM la Catedrala Mitropolitana Sfântul Dumitru
Catedrala Mitropolitana
Sfantul Dumitru
11.00
Sarbatorirea Zilei recoltei 2009
Organizator: Serviciul de Administratie a Pietelor si Târgurilor Craiova
Piata Centrala
11.00
Târgul Mesterilor Populari, Editia a XXXII – a. Festivitatea de premiere
Conferirea distinctiei - Premiul Cetatii Banilor
Esplanada Teatrului National
Marin Sorescu
11.00
Ziua Armatei, Ceremonial militar religios cu depuneri de coroane de flori la Monumentul Eroilor, cu prilejul sarbatoririi Zilei Armatei Române
Organizator: Garnizoana Craiova
Cimitirul
Sineasca
Monumentul Eroilor
11.00
Soldatelul de plumb
Spectacol al Teatrului Liric Elena Teodorini
Teatrul Liric
Elena Teodorini
12.00
Spectacol extraordinar al Ansamblului Maria Tanase ” Cine e oltean ca mine”
Piata Mihai Viteazul
12.00
Expozitie de pictura a artistului plastic Viorel Penisoara Stegaru
Casa de Cultura
Traian Demetrescu
16.00-18.00
Masa rotunda:Utile et dulci. Placerea lecturii
Partea a II-a
Moderator: Conf. Univ. Dr. Ion Buzera
Participa: profesori din mediul preuniversitar si universitar, scriitori
Sala Nicolae Romanescu
(Primaria Craiova)
16.30-18.30
Viva la musica - Spectacol de muzica usoara si dans modern si de societate
Eu, tu si chitara- Spectacol de muzica folk
Festivitatea de premiere a câstigatorilor competitiilor sportive
Parcul Tineretului
Baza sportiva
17.00
Momo- spectacol pentru tineret al Teatrului pentru Copii si Tineret Colibri
Teatrul National Marin Sorescu
Sala I.D. Sirbu
18.30-20.30
Târgul micilor inventatori
Organizator: Consiliul Local al Copiilor
Casa de Cultura
Traian Demetrescu
18.30-20.30
Procesiune Religioasa de Sfântul Dumitru, pe traseul: Biserica Catedrala Sfântul Dumitru- Str.M.Kogalniceanu- Str. Ialomicioara - Biserica Sf.Gheorghe Vechi - Universitate- str.A.I.Cuza - Prefectura - Calea Unirii - Biserica Catedrala Sf.Dumitru
Organizator: Mitropolia Olteniei, Arhiepiscopia Craiovei
19.00
Spectacol de muzica folk
Minirecital: Maria Gheorghiu, Cristian Buica
Lansarea albumului de versuri Camelia Radulian
Lansarea albumului de folk Madalina Amon
Organizator: Rec Media si Teatrul Liric Elena Teodorini
Teatrul Liric
Elena Teodorini
20.00
Gala premiilor Mozaicul
Gala premiilor TRADEM
20.00
Mady- Baby.Edu- spectacol de cafe- teatru al Companiei Teatrulescu
Club Arcade
21.30
Neintelegerea- spectacol de cafe- teatru al Companiei Teatrulescu
Club Play
21.30
Recital de muzica folk
Club Pub’s

Etichete: ,

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

Comentezi !?

Abonați-vă la Postare comentarii [Atom]

Linkuri de întoarcere către această postare:

Creați un link

<< Pagina de pornire